Mistrz ceremonii pełni dwie role.

Po pierwsze jest przewodnikiem pomagającym zbudować własną, niepowtarzalną ceremonię humanistyczną. W okresie przed ceremonią służy radą i pomocą dla osób, które wkrótce będą przechodzić ceremonię humanistyczną. Nie tylko zbiera pomysły samych zainteresowanych, aby je skompilować w scenariusz ceremonii, ale sam proponuje pewne rozwiązania i idee, które wydają mu się właściwe dla konkretnych osób. Na tym więc etapie mistrz ceremonii musi się wykazać nie tylko kreatywnością, ale przede wszystkim umiejętnością dotarcia do drugiego człowieka, aby wychwycić jego indywidualizm.

Po drugie zaś i najważniejsze, mistrz ceremonii prowadzi samą ceremonię. W tym wymiarze swojej pracy najważniejsza jest jego umiejętność bezbłędnych publicznych wystąpień - tak, aby zapewnić odpowiedni nastrój w czasie ceremonii.

Każdy może być mistrzem ceremonii humanistycznej, jeśli przestrzega pewnych reguł i standardów. Nasz Komitet Certyfikacyjny, korzystając szeroko z doświadczenia i pomocy zagranicznych organizacji humanistycznych, gwarantuje wysoką jakość ceremonii humanistycznych oraz najlepiej przygotowanych mistrzów ceremonii.

Nie tylko nadajemy uprawnienia mistrzów ceremonii tym, którzy spełnią odpowiednie wymagania, ale i odbieramy je tym, którzy z różnych powodów przestali je spełniać.

Zapraszamy z jednej strony do korzystania z usług certyfikowanych mistrzów ceremonii, z drugiej zaś - zapraszamy zainteresowanych taką pracą, do współpracy z nami. Przygotowywanie i prowadzenie ceremonii humanistycznych to wielka przygoda i bezcenne doświadczenie pracy z ludźmi.

Why I’m a Humanist Celebrant - Sharon Moss (American Humanist Association)

Zainteresowanych prosimy o kontakt: mistrz@ceremoniehumanistyczne.pl

Regulamin humanistycznych mistrzów ceremonii

Mistrzowie

Krzysztof Tanewski

Dziennikarz, fotograf, podróżnik, tłumacz i działacz społeczny. Dusza towarzystwa, znany wśród znajomych z inteligentnego humoru.

Urodził się w 1951 r. w Oświęcimiu. W wieku kilkunastu lat wraz z rodziną wyemigrował do Afryki. Wychował się nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei (RPA, Cape Town), gdzie ukończył szkołę artystyczną. Następnie wraz z żoną i córką mieszkał w Australii. Do Warszawy przyjechał w 1999 r.

W 2007 r. z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów przeprowadził pierwszy ślub humanistyczny, a następnie pierwszy ślub humanistyczny pary tej samej płci (sierpień 2008).

W związku z przeprowadzką do RPA - czasowo zawiesił prowadzenie ceremonii w Polsce.

Marek Pawłowski

Z wykształcenia, jak mówi o sobie, „historyk – wierzący, ale niepraktykujący”. W Polskim Stowarzyszeniu Racjonalistów pełni funkcję rzecznika etyki członkowskiej i człowieka od „trudnych przypadków”. W popularyzację ceremonii humanistycznych w Polsce zaangażowany od początku. Od 20 lat mieszkający w Warszawie. Ojciec 17-letniej Zosi – aktywnej harcerki. Społecznik od urodzenia, działający w wielu stowarzyszeniach i fundacjach. Animator festiwali i koncertów muzycznych, m.in. Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej. Ma także za sobą doświadczenia dziennikarza telewizyjnego. Organizator i moderator wielu mega seminariów, konferencji biznesowych, naukowych i prasowych, szkoleń, eventów, projektów marketingowych i PR. Rzecznik prasowy firm i przedsięwzięć dla biznesu i sektora NGO. Obecnie prezes zarządu a także trener i konsultant w firmie szkoleniowo-doradczej.

Michal 'matragon' Worgacz

Muzyk, gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.
Lider Matragon Power Trio oraz współzałożyciel Twelve Moons. Wcześniej założyciel i lider zespołów Kroner Cirkus (1995-2006) oraz PiKANTiK (2006-2009). Były wiceprzewodniczący Oddziału Krakowskiego PSR. Dziennikarz radiowy - prowadził Racjonalistyczną Audycję Radiową w Akademickim Radiu - "Radiofonia". Specjalista w zakresie ochrony i zabezpieczeń, od 2005 roku - Pełnomocnik Dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej ds. Ochrony i Bezpieczeństwa Gmachu.
Michał Worgacz urodził się 4 grudnia 1976. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim religioznawstwo i filologię wschodniosłowiańską. Dwukrotnie żonaty, ojciec trzech synów. Od urodzenia mieszka w Krakowie, ale w jego żyłach płynie (częściowo) łemkowska krew (Jego dziadek to Łemko urodzony w Brunarach k. Florynki). Największa miłość Michała to muzyka, ale z równie wielkim entuzjazmem oddaje się innym swoim pasjom, spośród których warto wymienić choćby jubilerstwo artystyczne (srebrna i miedziana biżuteria autorska) czy zegarmistrzostwo.

Mariusz Agnosiewicz

Polski dziennikarz i redaktor internetowy oraz wydawca.

Ukończył Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor kilku książek i kilkuset publikacji - głównie z zakresu stosunków wyznaniowych, religioznawstwa, historii Kościoła, wolności obywatelskich i prawa - w prasie internetowej i zwykłej.  

Założyciel i redaktor naczelny portalu wolnomyślicielskiego Racjonalista.pl. Prezes Fundacji Wolnej Myśli. Założył i był pierwszym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Zainicjował w Polsce organizowanie ceremonii humanistycznych. Aktualnie jest koordynatorem krajowym ceremonii humanistycznych. Zorganizował pierwszy ślub humanistyczny. Prowadził pierwszy w Polsce ślub humanistyczny pary gejowskiej.

Mieszka w Pruszkowie

Małgorzata Bojarska

Socjolożka z artystyczną duszą. Fotografią zajmuje się od 2001 roku. Najczęstszym tematem jej prac są abstrakcje, elementy przestrzeni, których faktura, kolorystyka i kontrasty jednocześnie wprowadzają w zachwyt i zmieszanie. Podobnie widzi ludzi, jako niezwykłych, fascynujących, pięknych, a zarazem pełnych sprzeczności, tajemnic, ze względu na rozmaitość ich emocji i usposobień. Ceni tradycję w stylu, jak i w życiu, choć we wszystkim lubi znajdować niekonwencjonalne rozwiązania.
Współzałożycielka nieformalnego stowarzyszenia Praska Republika, które ma na celu rozwój życia kulturalnego na warszawskiej Pradze. Bierze udział w różnych akcjach społecznych, zwłaszcza tych, których celem jest poprawa warunków życia ludzi.
Nauczycielka języka angielskiego dla dzieci.
Ma duże doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu imprez, od wystaw sztuki po ogólnopolskie konferencje.
Niepoprawna optymistka czerpiąca radość z życia.
Dużo podróżuje, choć na co dzień mieszka z mężem w Warszawie.
Pierwszą ceremonię ślubną poprowadziła w 2009 roku. W kwietniu 2010 przeprowadziła pierwszą w Polsce Humanistyczną Ceremonię Powitania.

Adam Łoziński

Ukończył Uniwersytet Warszawski, Wydział Geologii.

Wieloletni instruktor harcerski. Posiada duże doświadczenie zawodowe w zarządzaniu zasobami ludzkimi, czym się zawodowo zajmuje. Zdobył i rozwija umiejętności w organizacji imprez, prowadzeniu szkoleń i seminariów.

Posiada wielostronne zainteresowania zarówno w zakresie nauk przyrodniczych jak i ekonomicznych oraz religioznawczych.

Pełnił funkcje społeczne radnego i ławnika sądowego.

Żonaty, ma dwóch dorosłych synów.

Dysponuje mocnym, czystym, głosem, który nadaje ceremonii bardziej uroczysty charakter.

Paweł Gliński

Członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów od 2008 roku, w latach 2010-20122 był prezesem PSR. Współprowadzi serwis Apostazja.pl. Organizator Ogólnopolskich Zjazdów Apostatów. Współtwórca listy świadków do apostazji, listu do papieża Benedykta XVI i Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie procedury występowania z Kościoła rzymskokatolickiego.

Prywatnie - marzyciel i idealista, z wiarą, że nawet jednostka jest w stanie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

W maju 2010 poprowadził pierwszą w Polsce ceremonię "święto rozkwitu".

Monika Sadlok

Politolożka, specjalista ds. zarządzania i marketingu, trener.

Ekspert Instytutu Analiz i Badań Politologicznych.

Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach. Pracę doktorską poświęciła tematyce rozwoju niepublicznego szkolnictwa wyższego w Polsce.

Autorka kilkunastu artykułów, esejów i publikacji z zakresu polityki, teorii państwowości, social media, Internetu, e – demokracji, społeczeństwa obywatelskiego.

Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi w zakresie opracowywanie kampanii promocyjnych i PR, prowadzenia szkoleń.

Mieszka w Katowicach.

Kaja Bryx

Filolożka, poetka, tłumaczka, ateistka. Od stycznia 2012 roku przewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału PSR. Zajmuje się językoznawstwem, filologią (hiszpańską, klasyczną, indyjską), religioznawstwem i kulturoznawstwem. Wiele podróżowała (Indie, Hiszpania, Włochy, Chiny, Turcja, Wielka Brytania, Francja, Dania...), poznając kulturę i sposób myślenia ludzi z różnych stron świata. W Indiach spędziła półtora roku, ucząc się tam języka hindi i tańca kathak. Brała udział w kilku projektach teatralnych, zorganizowała Dni Indyjskie we Wrocławiu, od kilku lat prowadzi warsztaty dla Uniwersytetu Dzieci.

Z radością angażuje się w różnorodne działania mające na celu propagowanie wartości humanistycznych, racjonalizmu, sztuki, nauki i wiedzy o innych kulturach.

Mieszka we Wrocławiu

Jacek Tabisz

Muzyk, poeta i ateista starający się połączyć naukę ze sztuką. W wierszach, często inspirowanych astronomią, biologią lub psychologią ewolucyjną, wyraża zagadki natury i zachwyt nad pięknej rzeczywistości. Muzykę gra indyjską, rekonstruuje też antyczną europejską. Miłośnik Indii, wykładowca historii klasycznej muzyki indyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Indiach miał między innymi okazję zapoznać się z wyjątkowo barwną i bogatą tradycją urządzania ślubów. Humanista, miłośnik wielobarwnej ludzkiej kultury.

Od grudnia 2011 roku prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Twórca między innymi Wrocławskiego Forum Wolnej Myśli, Ankiety Światopoglądowo – Politycznej PSR, Telefonu Zaufania dla Księży – Ateistów, feministycznego działu Racjonalistka, działu „Bezbożna pogadanka” łączącego tekst i vlog na Racjonalista.pl, jak i współtwórca strony o kulturze indyjskiej Hanuman.pl, oraz pisma Duniya. Zainteresowany też kinem indyjskim, ale nie tylko, gdyż ostatnio pracuje przy scenariuszu nowego filmu laureata Oskara, Zbigniewa Rybczyńskiego.

Jacek uważa, iż Ceremonie Humanistyczne są ogromnie ważne, bowiem człowiek ma wrodzoną potrzebę uczynienia pięknymi i ważnymi najistotniejszych chwil swojego życia, co często niestety wykorzystują religie.

Mieszka we Wrocławiu

Arkadiusz Andała

Z wykształcenia teolog, z przekonań racjonalista, z zamiłowania „pożeracz książek” i tłumacz-amator z języka włoskiego.
Z zawodu koordynator prac telemarketingowych i zarządzający bazami danych w dużej poznańskiej firmie. Wieloletni współpracownik portalu Racjonalista.

Od 2012 szczęśliwy ojciec małego Tymka.

Mieszka w Poznaniu


 

Copyright © by Agnosiewicz & Zuzu, 2009, kontakt: info@ceremoniehumanistyczne.pl | racjonalista.pl | psr.org.pl | nasze bannery